Kręgle

Kręgielnia


Nasza kręgielnia jest zlokalizowana na pierwszym piętrze RCS na wprost od głównego wejścia.
Jest wyposażona w cztery tory i elektroniczny system liczenia punktów i automatyczny powrót kul.
Pozwala to na rozgrywanie różnego rodzaju turniejów i gier towarzyskich zarówno indywidualnych jak i grupowych. Wygodne loże pozwolą na miłe spędzanie chwil pomiędzy rzutami a przytorowe stoliki dają możliwość konsumpcji zarówno napoi i przekąsek jak i dań gorących.

Do Państwa dyspozycji oddajemy:
  • cztery tory,
  • skomputeryzowany system naliczania punktów,
  • wykwalifikowaną obsługę, która w każdej chwili służy pomocą i poradą,
  • specjalne bandy dla dzieci ułatwiające grę,
  • obuwie do gry w rozmiarach od 34 do 48,
  • część barową.

Ogólne zasady gry w kręgle

W kręgle może grać praktycznie każdy. Zasady tej gry są niezwykle proste i może dlatego cieszą się one wciąż rosnącą popularnością. Kręgle, jako że można w nie grać zarówno w pojedynkę, jak w grupie, są doskonałą formą spędzania wolnego czasu – samemu, lub w gronie przyjaciół, znajomych, członków rodziny.

Celem każdego gracza jest strącenie za pomocą kuli wszystkich 10 kręgli. Rozgrywka składa się z dziesięciu kolejek, a każda kolejka kręgli z maksymalnie dwóch rzutów. Tylko w ostatniej, dziesiątej kolejce, możliwe są maksymalnie trzy rzuty. Za każdy strącony kręgiel gracz otrzymuje jeden punkt. Maksymalnie może otrzymać ich 10 w jednej kolejce. Jeśli gracz w pierwszym rzucie strąci wszystkie kręgle, lub uda mu się to za drugim razem otrzymuje dodatkowe punkty.

Gra w kręgle ma również swoje charakterystyczne słownictwo. Strącenie wszystkich kręgli w pierwszym rzucie nosi nazwę strike, natomiast w dwóch – spare. Jeśli graczowi nie uda się strącić żadnego kręgla, nie dostaje punktów, a taki rzut nazywa się miss. Sytuację, w której gracz strąci kręgle w pierwszym rzucie tak, że trudno będzie zbić pozostałe kręgle, nazywa się split. Natomiast tzw. faul ma miejsce w przypadku przekroczenia przez gracza linii spalonego. Jeśli nawet strąci w tym rzucie wszystkie kręgle, nie jest mu przyznawany żaden punkt.

Gracz nie dostaje punktów również wtedy, gdy wychodzi na tor i gdy odbija piłkę od krawędzi toru. Maksymalnie w jednej rozgrywce można zdobyć 300 punktów.

Zasady gry w kręgle obejmują również wymogi dotyczące stroju. Każdy gracz musi posiadać specjalne obuwie sportowe z białą podeszwą. Mogą one być używane tylko w kręgielni, co chroni tor przed porysowaniem i zniszczeniem.

Do gry używa się okrągłej kuli o obwodzie 27 cali i wadze nie większej niż 16 funtów (7,2 kg). Każdy kręgiel ma 15 cali wysokości, 4,72 cali szerokości i waży od 3 funtów 6 uncji do 3 funtów 10 uncji.
Kule używane do gry w kręgle, ze względu na ciężar, rozstaw i rozmiar otworów na palce, dzieli się na trzy kategorie: dziecięce: 6-8, damskie: 9-11 i męskie: 12-16.

Kroki, rzuty, postawa

Od odpowiedniej postawy, kroków i techniki rzutu podczas gry w kręgle, zależy jej skuteczność.

Przede wszystkim należy przyjąć odpowiednią postawę. Odpowiednie oznakowanie torów do gry ułatwia przyjęcie postawy idealnej do gry. Na każdym torze znajdują się 2 rzędy kropek oraz linia spalonych, miejsce, gdzie należy się zatrzymać i wyrzucić kulę.

Do uzyskania odpowiedniej postawy, należy ramiona ustawić pod kątem prostym w stosunku do celu, a lewą ręką pomagać sobie w przytrzymywaniu kuli. Prawa ręka, w której znajduje się kula powinna znajdować się pomiędzy talia a klatką piersiową, natomiast łokieć tejże ręki powinien być blisko biodra. Stopy powinny być złączone, skierowane prosto w kierunku celu, zaś kolana lekko ugięte.

Kula powinna być dobrana do rozmiarów palców. Należy chwycić kulę i wsunąć do jej otworów palce: środkowy, serdeczny i kciuk. Powinny one wchodzić w nie do drugiej kostki (do zgięcia), natomiast kciuk powinien całkiem schować się w kuli. Palce nie mogą ani zbyt swobodnie wychodzić z otworów, ani zbyt wolno, aby nie zablokowały się podczas rzutu. Pozostałe palce trzymają kulę.

Podczas celowania nie należy patrzeć na kręgle, lecz na 7 strzałek znajdujących się na torze. Odpowiadają one ustawieniu kręgli. Najlepszym posunięciem, jest celowanie nie w środek, lecz trochę w prawą lub lewą stronę.

Równie istotną rolę pełnią kroki. Początkujący gracze powinni rozbiegać się 4 krokami, a ewentualnie później dodać piąty. Poza ostatnim, wszystkie powinny być zdecydowane i proste. Przy ostatnim należy przykucnąć na prawą nogę i rzucić kulę tak, by toczyła się cicho po torze.

Najtrudniejszym zadaniem dla początkującego gracza jest połączenie kroków z rzutem. Przede wszystkim należy ustawić się w stabilnej pozycji, następnie ustawić kulę, określić swoja pozycję i cel, dokonać rozbiegu, tuż przed linią dokonać maksymalnego zamachu, zatrzymać się i rzucić kulę. Powinna ona poruszać się od prawej strony do lewej i uderzyć pomiędzy pierwszy a trzeci kręgiel.